JEGYZETEK

1  Ezen mondatnak természetesen van egy nem esszencialista olvasata is, nevezetesen, ha az "azt, akit a…" kezdetû mellékmondatot szûkítõ értelmûként értelmezzük. Ez esetben tautológiával állnánk szemben.

2  A 218-219. oldalakon található eszmefuttatás a korrekt elbírálás érdekében olyan szoros olvasást igényelne, amilyenre itt sajnos nincs lehetõség. Gyanús azonban, hogy a lacani elmélet csak erõs redukció és leegyszerûsítés árán simul(hat) bele a nyelven túllépõ metahermeneutika programjába. Az én értelmezésemben Lacan épp ennek lehetetlensége mellett érvel.

3  "A modern tudomány – minden látszat ellenére – nem eredeti szublimáció." (109)

4  A lacani szimptóma elemzéséhez vö: Slavoj Zizek: The Sublime Object of Ideology. London and New York: Verso, 1997 (1989). 76.

5  Derrida szavai a L'écriture et la difference-ból származnak, (természetesen) a mester (Foucault) fölött mondott kritikából.

6  Slavoj Zizek: "A Valós melyik szubjektuma?" Testes Könyv I. Szerk. Kis Attila Attila, Kovács Sándor S. K. és Odorics Ferenc. Ictus és JATE Irodalomelmélet Csoport, Szeged, 1996. 235. (Zizek egyébként szinte minden könyvében elmeséli a viccet.)